Zabytkowa kostka brukowa w Bydgoszczy

Każdy, kto był w Bydgoszczy w celach turystycznych na pewno spacerował ulicą Długą. Mało kto wie, że tamtejsza kostka brukowa została położona ponad czterysta lat temu. Robiono to według zasad ówczesnego budownictwa. Uzyskano dzięki temu naprawdę trwałe podłoże, które sprawdza się do dzisiaj. Jej wygląd również jest dobry i nie podlegała ona wcześniej wielu renowacjom.

Jak położono kostkę brukową w Bydgoszczy?

kostka brukowa bydgoszczDawniej w miejscu, gdzie teraz jest brukowana ulica nie było żadnego materiału na drodze. Aby pozbyć sie problemu związanego z błotem postawiono położyć bruk. Zastanawiano się, czy sprawdzi się ta kostka brukowa Bydgoszcz ma ją do dzisiaj i korzysta z niej wielu turystów rocznie. Ziemię w tym miejscu wykopano na głębokość ponad jednego metra. Wszystko po to, aby zapewnić trwałość bruku. Zasypano to miejsce piaskiem oraz żwirem. Następnie należało ten materiał ubić. Współcześnie używa się do tego maszyn, jednak wtedy skorzystano z walca ciągniętego przez dwie pary wołów. Tak zwalcowany materiał nadawał się do robienia podłoża. Masa piasku i żwiru została pokryta mieszanką wapna oraz grubego cementu, a następnie przez siedem miesięcy układano ten bruk. W tamtych czasach wyglądał on inaczej, ponieważ każdy kawałek kostki brukowej przylegał do siebie. Czy można tamten bruk nazwać „kostką brukową”? Oczywiście, ponieważ mimo pozornie nieregularnego kształtu, była to regularna kostka. Kostka brukowa to nie jest pomysł współczesny, ponieważ korzystano z niego już w średniowieczy. Kamień świetnie nadawał się do formowania poprzez tarcie, dlatego uzyskiwano ten kształt. Z czystym sumieniem powiedzieć można, że ulica Długa jest wyłożona kostką brukową. Takie metody budowlane stosowano jeszcze w wielu innych miastach, takich jak Kraków lub Białystok. Widać, że technika była dobra.

Ta zabytkowa kostka brukowa trzyma się do dzisiejszych czasów. Miejmy nadzieję, że kostka brukowa która obecnie jest produkowana w Bydgoszczy również ma taką samą jakość. Znam ten materiał i wiem, że można od niej tego oczekiwać. Mimo pozornie nieregularnego kształtu bruku w Bydgoszczy, wszystko do siebie ściśle przylegało, dlatego tak długo utrzymało się w ziemi. Bruk nie został naruszony ani przez ludzi, ani samochody lub zwierzęta ciągnące dawniej wozy.