Zadania zarządcy nieruchomości w Krakowie

Coraz częściej wspólnoty mieszkaniowe decydują się na zatrudnienie osoby lub firmy, która będzie reprezentować ją przed mieszkańcami. Zwykle wykonywaniem takich obowiązków zajmuje się zarządca nieruchomości. Na większych osiedlach zwykle ma on swoje biuro w jednym z obiektów i można kierować do niego sprawy w konkretnych terminach urzędowania. Praca administratora obiektu budowlanego wymaga posiadania bardzo konkretnej wiedzy z zakresu prawa i budownictwa.

Nadzór nad nieruchomością

administrowanie nieruchomościami krakówPraca zarządcy nieruchomości jest bardzo wymagająca. Obejmuje bowiem szereg obowiązków, które są znacznie zróżnicowane. Oprócz zwykłego dbania o kontrolowanie płatności od lokatorów oraz regulowanie należności za media, przed administratorem jest znacznie więcej obowiązków. Przede wszystkim reprezentuje on właściciela lub wspólnotę mieszkaniową przed firmami zewnętrznymi. Dokładne wyszczególnienie sytuacji, w których zarządca ma prawo sam podejmować decyzje administracyjne powinno zostać wyszczególnione w umowie. Najczęściej jest tak, że to właśnie zarządca spotyka się z podmiotami zewnętrznymi i na przykład negocjuje ceny prądu lub wody, a następni uzyskanie od dostawców propozycje prezentuje właścicielowi. Jeżeli właściciel zgodzi się na którąś ofertę to może upoważnić administratora do podpisanie konkretnych umów z dostawcami. Do stałych obowiązków zarządcy nieruchomości należy również ciągłe kontrolowanie stanu technicznego danego obiektu budowlanego. Dostrzeżenie jakichkolwiek nieścisłości powinno skutkować wszczęciem procedury, która ma doprowadzić do usunięcia usterek. Wiele wspólnot mieszkaniowych zamiast zatrudnienia etatowego pracownika, decyduje się na skorzystanie z usług firmy, która oferuje administrowanie nieruchomościami kraków. Dbanie o kamienice i starsze bloki jest bowiem znacznie bardziej wymagające, a takie przedsiębiorstwa zajmują się kompleksową ich obsługą.

Takie podejście ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, w takich firmach są zatrudnieni pracownicy z wielu branż. Znajdziemy tam prawników i inżynierów, z których pomocy zawsze może skorzystać nas indywidualny doradca. Oprócz tego takie firmy są uprzywilejowane podczas negocjacji cen mediów, remontów i sprzątania, ponieważ obsługują bardzo wiele lokali na terenie miasta i zwykle zatrudniają mniejsze przedsiębiorstwa do więcej niż jednego zlecenia.