Zalety studni wierconych

Korzystanie ze studni nie jest już tak powszechne, jak jeszcze kilka lat temu, ale dalej wielu osób decyduje się na takie rozwiązanie. Głównym powodem jest fakt, ze studnia umożliwia korzystanie z ujęć wody bez ponoszenia żadnych kosztów. Jest to szczególnie ważne w przypadku sadowników i rolników.

Jak wygląda budowa studni wierconej?

wiercenie studniStudnie nie są już tak powszechnie wykorzystywane jak kiedyś. W dalszym jednak ciągu istnieje wiele gospodarstw, które decydują się na ich budowę, głównie ze względów ekonomicznych. Korzystanie z własnego źródła wody jest bowiem bardziej opłacalne, szczególnie gdy wykorzystujemy je do zastosowań rolniczych czy sadowniczych. Obecnie znanych jest kilka różnych rodzajów studni z których najpopularniejsze są studnie kopane i wiercone. Szczególnie te drugie cechują się teraz największą popularnością, gdyż pozawalają na korzystanie z bardzo dobrych jakościowo zasobów wody głębinowej. Zanim jednak zdecydujemy się na wiercenie studni, musimy spełniać wszystkie niezbędne formalności, przeprowadzić badanie gruntu i zasobów wód z których zamierzamy czerpać, a także sporządzić dokumentację hydrologiczną. Jeżeli przeprowadzone badania okażą się dla ans korzystne, możemy przystąpić do wiercenia studni, które oczywiście musi zostać przeprowadzone przez specjalistyczne firmy. Budowa studni wierconej, zwanej też głębinową, zgodnie z jej nazwą odbywa się przy użyciu specjalnych wiertnic. Mogą one posłużyć do dokopania się do źródła wody znajdującego się nawet na poziomie kilkudziesięciu metrów pod powierzchnia gruntu. Nie zawsze jednak trzeba odpompowywać wodę z tak dużej głębokości, gdyż wody maja tendencję do stabilizowania się na znacznie wyższym poziomie, niż położenie źródła. Po właściwym wykonaniu odwiertu pod studnie następuje kolejny etap prac, czyli zabezpieczania jej wewnętrznych ścian przed mieszaniem się z wodami gruntowymi. Najczęściej wykonuje się to przy pomocy specjalnych rur, najczęściej z wytrzymałych tworzyw przemysłowych takich jak poliester.

Obecnie budowane studnie są znacznie bardziej nowoczesne niż te, z których korzystano kiedyś. Przy ich budowaniu wykorzystuje się inne metody, które pozwalają dotrzeć do zasobów wody na niższej głębokości. Dzięki temu można czerpać wodę ze źródła o znacznie wyższej jakości.