Znaczenie uszczelek gumowych dla przemysłu

Ludzkość obecnie nie potrafi sobie wyobrazić świata bez uszczelek gdzie z każdej rury czy kranu cieknie woda lub z urządzeń i instalacji pneumatycznych ucieka powietrze. Jak wyglądałaby praca podstawowych domowych urządzeń lub samochodów gdyby nie skromna uszczelka. Surowcem, z którego produkuje się uszczelki gumowe płaskie jest kauczuk naturalny z żywicy drzewa Hevea brasiliensis albo kauczuk syntetyczny zwany polibutadienem. Z tych materiałów po dalszej obróbce zostają wycięte uszczelki.

Zastosowanie uszczelek płaskich gumowych nie ma końca

Uszczelki płaskie gumoweWykorzystując właściwości chemiczne i fizyczne gumy takie jak nieprzepuszczalność dla cieczy i gazów stała się ona podstawowym materiałem uszczelniającym instalacje wodne i gazowe. Uszczelki pełnią też funkcję izolacyjną.Uszczelki gumowe płaskie produkowane są ogromnym spektrum rozmiarów i kształtów w zależności od wielkości kanałów jakie mają uszczelnić.Uszczelki płaskie gumowe są precyzyjnie wycinane przez specjalnie produkowane maszyny, które można programować dla uzyskania porządanego kształtu. Uszczelki posiadją różne grubości zgodne z parametrami ciśnieniowymi jakim mają sprostać. Rozwój technologii pozwala uzyskać gumę,z której wycinane są uszczelki wytrzymałe na coraz wyższą temperaturę, co także zwiększa ich zastosowanie. Odpowiednio dobierając komponenty możemy uzyskać gumę odpowiednią do kontaktu z olejami-gatunek NBR, do kontaktu z żywnością-gatunek N-RL, czy do kontaktu z wodą-gatunek EPDM.Występują też uszczelki koekstrudowane łączące w sobie dwa stopnie twardości jeśli to konstrukcyjnie konieczne.Uszczelki płaskie gumowe nie wymagają substancji klejących ani żadnych innych „wspieraczy” do spełanianią swoich funkcji izolacyjnych. Mogą występować w różnych kolorach choć najczęściej spotykany to czarny,czerwony i niebieski. Istnieją firmy gdzie produkcja uszczelek odbywa się też pod zamówienie klienta.

Wszędobylskość uszczelek gumowych płaskich wynika z ich niesamowitych właściwości oraz niskiej ceny produkcji. Czy można sobie wyobrazić tradycyjnego WEKA bez czerwonej płaskiej uszczelki? Ten niedoceniany najczęściej mały i niepozorny przedmiot stanowi o pracy najpotężniejszych urządzeń i instalacji. Trudo sobie wyobrazić ale bez tego drobiazgu życie ludzkie zamieniłoby się w kompletny chaos.